نئوبانک

نئو بانک و خدمات بانکی بر بستر موبایل

نئو بانک و خدمات بانکی بر بستر موبایل

نئو بانک‌ ها برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵ میلادی پا به عرصه رقابت با بانک‌های سنتی گذاشتند و رفته رفته در نقاط مختلف جهان مورد استقبال قرار گرفتند. نئوبانک یک بانک مجازی و کاملا آنلاین است و از طریق برنامه‌های تلفن همراه تجربه کاملی از بانکداری دیجیتال را فراهم می‌کند.

نئوبانک‌ ها ارزان‌تر و سریع‌تر از بانک‌های سنتی هستند و می‌توانند کل نمونه کارهای مالی را در یک سیستم عامل واحد ادغام کنند.

نئو بانک‌ ها چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

  • افتتاح انواع حساب پس انداز و جاری به صورت آنلاین
  • برداشت و انتقال وجه و پرداخت با سرعت بالا
  • صدور انواع کارت بانکی، مستر کارت و ویزا کارت
  • پرداخت و انتقال وجه به صورت بین المللی و برون مرزی
  • ارائه خدمات وام به صورت آنلاین برای اشخاص و کسب‌وکارها
  • ارائه خدمات امنیت و بیمه سپرده
  • ارائه انواع خدمات بیمه ای اعم از بیمه خودرو، بیمه موبایل، بیمه سفر و بیمه پزشکی

نئوبانک ها چگونه کار می‌کنند؟

نئوبانک ها از هر لحاظ بسیار متفاوت از بانک های سنتی هستند. مدل کسب و کاری که آن‌ها ارائه می‌دهند کاملا متفاوت از مدل یک بانک سنتی است.

نئوبانک ها مشتری مدار هستند و خدمات شخصی یا سفارشی‌تری ارائه می‌دهند. از آنجا که نئوبانک ها کاملا دیجیتالی هستند فناوری نقش مهمی در مدل کار آن‌ها دارد. نئوبانک ها بیشتر روی مدل تصمیم گیری کار می‌کنند که براساس تصمیمات مبتنی بر داده انجام می‌شود.

آن‌ها داده‌ها را جمع آوری و تجزیه و تحلیل می‌کنند. الگوی نحوه رفتار مشتریان خود را بررسی می‌کنند و براساس آن نتایج را پیش بینی می‌کنند.

نئوبانک

 

 

 

 

 

 

 

 

تفاوت نئو بانک ها با بانک های سنتی

بانک های سنتی دارای یک بستر خدمات و شعبه‌های خدمات بانکی فیزیکی هستند، در حالی که نئوبانک ها برنامه‌های موبایل کاملا دیجیتالی هستند و شعبه‌های فیزیکی ندارند.

بانک های سنتی هزینه‌های اضافی مانند هزینه‌های ساختمان، برق و غیره دارند که از مشتریان به صورت خدماتی مانند صورت حساب بانکی دریافت می‌کنند در حالی که نئو بانک ها چنین هزینه‌هایی ندارند.

برای بانک های سنتی مجوز کامل بانکی به منزله مجوز است در حالی که نئو بانک ها دارای مجوز جزئی یا کامل هستند.

هر فرآیند بانکی مانند تایید یا افتتاح حساب در مورد بانک های سنتی طولانی است زیرا به صورت دستی انجام می‌شود اما نئوبانک ها خدمات خود را به صورت اتوماتیک و با سرعت زیادی انجام می‌دهند.

بانک های سنتی برای پشتیبانی مشتری به شخص یا تلفن متکی هستند در صورتی که نئو بانک ها برای پشتیبانی از بات و هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

مزایا نئوبانک ها

ایجاد حساب کاربری بدون دردسر

همان‌طور که گفته شد نئو بانک ها کاملا دیجیتالی هستند و کاربران می‌توانند بدون مراجعه به بانک ها و طی کردن پروسه‌های طولانی و خسته کننده حساب کاربری ایجاد کنند. از آنجا که نئو بانک ها به راحتی روی تلفن‌های همراه کار می‌کنند در مدت زمان بسیار کوتاهی حساب کاربری شما آماده می‌شود.

پرداخت‌های بین المللی راحت تر

نئوبانک ها و بانک های سنتی در نحوه ی معامله در سطح ملی و بین المللی با هم تفاوت دارند. در بانک های سنتی برای انجام اینگونه معاملات ممکن است لازم باشد کارت اعتباری را به روز کنید یا کلا کارت جدیدی را برای معاملات بین المللی دریافت کنید. در صورتی که نئو بانک ها امکان معامله در سطح ملی و بین المللی را با نرخ ارز فعلی فراهم می‌کنند.

رابط کاربری مناسب

برنامه‌های نئوبانک ها پاسخگو، واضح و مناسب با توجه به نیاز مشتریان طراحی شده‌اند. این تسهیلات بانکی مشتری مدار در آن‌ها رابط کاربری مناسبی را فراهم می‌کند که درک و کارکرد آن آسان باشد.

سرعت سرویس دهی

معاملات نئو بانک ها در مدت زمان بسیار کمی و با سرعت بالایی انجام می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد تا امور مالی، هزینه‌ها و پس انداز خود را مدیریت کنید.

هزینه‌های پایین تر

یکی از معایب بانک های سنتی هزینه عملیاتی بالای آن‌ها است که اغلب به صورت شارژ خدماتی مانند صورت حساب، هشدارهای معامله و غیره ارائه می‌شود. اما نئو بانک ها تنها با چند کلیک خدمات گسترده‌ای را برای مشتریان در دسترس قرار می‌دهند و هزینه‌های عملیاتی بالایی ندارند.

نئو بانک ها هیچ زیرساخت فیزیکی، تعمیر و نگهداری شعب فیزیکی و دستگاه‌های خودپرداز را ندارند که این امر موجب صرفه جویی در هزینه‌های اضافی می‌شود. این بانک ها همچنین خدمات اولیه خود را بدون هزینه ارائه می‌دهند.

با صرف نظر از هزینه‌های اضافی نئو بانک ها خود را به گزینه‌ای عالی و امیدوار کننده تبدیل کرده‌اند.

خدمات ارزش افزوده

امور بانکی فقط انتقال پرداخت نیست. نئو بانک ها از اطلاعات حساب، داده‌های مشتری، الگوها و غیره با هوش مصنوعی استفاده می‌کنند و خدمات مالی دیگری را به مشتری بر اساس نیاز آن‌ها توصیه می‌دهند و تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری برای مشتریان را آسان می‌نمایند.

ویژگی‌های پیشرفته امنیتی

امنیت در مورد معاملات دیجیتالی همیشه بیشترین نگرانی‌ها را با خود به همراه داشته است. برنامه‌هایی وجود دارد که فناوری رمزگذاری همراه با سایر اقدامات امنیتی برای محافظت از داده‌های مشتریان را اجرا می‌کنند. این برنامه‌ها برای اطمینان از انطباق با قوانین ضد پولشویی، حفظ حریم خصوصی کامل مشتریان و جلوگیری از حملات بدافزارها ساخته شده است.