فینتک در اروپا

آمستردام: ضربان قلب فینتک در اروپا

فینتک در سراسر اروپا به طور مداوم در حال توسعه و گسترش می باشد، یکی از بزرگترین و موفق ترین آنها در آمستردام است. فناوری مالی رشته ای با چندین شاخه مختلف و یکی از بخش های پر رونق تکنولوژی پرداخت است.

این شهر ترکیبی از بخش های مالی قوی و پویا، اکوسیستم فناوری موفق و استارت آپ های پر جنب و جوش است. روحیه کارآفرینی مانند کانال های آب در سطح شهر جریان دارد و استفاده از فن آوری های جدید باعث شده است که این شهر پایگاه ایده آلی برای مشاغل فینتکی باشد.

آمستردام، خانه اولین بانک مرکزی و بورس سهام جهان، با ابتکارات جدید در حوزه نوآوری مالی بیگانه نیست. بانک های هلندی از جمله اولین بانک هایی هستند که موبایل بانک و بانکداری آنلاین را معرفی نمودند. امروزه، این شهر میزبان یک اکوسیستم غنی شامل بیش از ۵۰۰ شرکت فین تک است که از ۲۰،۰۰۰ شغل پشتیبانی می کند و رتبه ۴ را در بهترین مراکز استارت آپی اروپا را از آن خود دارد. پس از برگزیت، پایتخت هلند است که به سرعت در حال تبدیل شدن به یک مرکز مالی مهم تمام اروپا و رتبه ۳ RD برای بودجه VC در اروپا است.

تأثیر Covid-19 در بازار کار اروپا

ویروس کرونا سال گذشته برای بسیاری از صنایع ویرانگر بوده است، اما fintech ها به واسطه وجود عنصری به نام نوآوری در DNA خود، به صورت ذاتی مقاوم در برابر ناسازگاری های محیطی به دنیا می آیند و همواره در تلاشند با خلاقیت بهترین راهکارها را برگزینند. لذا تصور می شود که به دلیل covid-19 در سراسر اروپا تا هفت میلیون شغل از بین رفته باشد، اما بخش فین تک همچنان قوی و برپاست. استارت آپ ها و فین تک ها به طور یکسان در به کارگیری کارمندان از راه دور بسیار سریع و چابک عمل کردند، لذا با این رویکرد، به سرعت پس از موج های اولیه همه گیری، بسیار هدفمند و منظم به کار خود بازگشتند و به واسطه پیاده سازی بهینه دورکاری حتی به مراتب بازدهی بیشتری نسبت به مدل کار حضوری کسب کردند.

اکوسیستم استارت آپی هلندی طی سال ۲۰۲۰ یک موتور شغلی بزرگ بوده و از اکثر بخش های مختلف در هلند پیشی گرفته است. در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ آمستردام بیش از ۲۵۰ میلیون یورو، بودجه جدید برای سرمایه گذاری در این حوزه در نظر گرفته است. با ادامه بازپس گیری مشاغل و درآمد، احتمالاً با افزایش رشد برخی از مشاغل از میزان قبل از همه گیری کرونا ، شاهد افزایش چشمگیری در سطح استخدام ها در این کشور خواهیم بود.

مشکل شماره یک امروز برای فینتک ها

شرکت های Fintech سهم بزرگی در رشد بازار کار در هلند و سراسر اروپا دارند. تعداد شرکت ها در این شهر در حال گسترش است و بودجه استارت آپ های تاسیس شده در حال افزایش است. این امر منجر به گسترش کسب و کارها و نیاز به استعداد بیشتری می شود.

با توجه به سرشماری سال ۲۰۱۹ در هلند، بسیاری از فینتک ها در کشور نسبتا دارای تعداد کمی از کارمند هستند. در زمان تهیه گزارش ، مشخص شد که “کمتر از ۸۵٪ شرکت های فین تک می خواهند تعداد کارمندان خود را افزایش دهند.” اگرچه ممکن است بیماری همه گیر کرونا ویروس باعث کاهش اولویت ها در کوتاه مدت شود، اما نیاز به نیروی مستعد و خلاق، برای حفظ رشد این دسته شرکت ها تغییر نخواهد کرد.

آمستردام شهری جذاب برای مهاجرت بین المللی است، تسلط زیاد مردم به زبان انگلیسی باعث شده است تا مهاجران از سراسر جهان اجازه یابند تا به راحتی به هلند مهاجرت نمایند. مزایای مالیاتی برای مهاجران با مهارت بالا، اتصال فیزیکی و دیجیتالی مهم به قاره وسیع تر، نیروی کار به روز، سازنده، انعطاف پذیر و دارای جهت گیری بین المللی، هر استعداد  متخصصی را در جهان برای کار در حوزه فین تک در کشور هلند وسوسه می کند.

با این وجود، جذب و حفظ برترین متخصصان در حوزه فینتک، مسئله شماره یک این بخش در سراسر جهان است و در صورت اشتباه پیش بردن یک فرآیند تجاری، می تواند یک مشکل پر هزینه باشد. مسئله اصلی fintech ها در سرشماری سال ۲۰۱۹ است ، با ۵۳٪ نتایج آرا نشان می دهد:

“یافتن، جذب و حفظ پرسنل با مهارت مناسب در این حوزه آسان نیست”.

فرصت های فین تکی در آمستردام

با داشتن تعداد نسبتاً کمی بانک دیجیتال در این منطقه ، فرصتی عظیم برای ارائه خدمات بانکی نوآورانه و داخلی به بازار هلند وجود دارد. و همچنین استارت آپ های جدید، فرصتی برای مقیاس گذاری مشاغل جهانی برای گسترش دامنه بین المللی خود و ایجاد پایگاه در این شهر متصل وجود دارد.

در مورد سایر خدمات، مانند صنعت بیمه ، شاید به دلیل ادغام بخش بیمه، هلند در مقایسه با سایر نقاط جهان حرفی برای گفتن ندارد، اما با ادامه متنوع سازی محصولات و پیشنهادات توسط فین تک ها، احتمال حضور تیم های باتجربه و حرفه ای در این محصول افزایش به سزایی داشته باشد.

آینده FinTech در آمستردام

این شهر با استقبال از شیوه های پایدار و پیشگام، روند آینده اندیشی حوزه مالی جهانی را هدایت می کند، پایتخت جهانی برای امور مالی سبز است، در رده ۱۲ برتر شاخص تنوع قرار دارد و اگرچه هنوز کارهای زیادی در این زمینه برای انجام وجود دارد، اما پیشرفت بسیاری در رسیدن به یک اکوسیستم متنوع و پویای فین تکی را ایجاد کرده است.

با دور شدن کارمندان از روش های سنتی کار در عصرکرونا، آمستردام یک انتخاب آشکار برای نه تنها استعدادهای داخلی، بلکه همچنین متخصصان ماهر فین تک است که به دنبال فرصت های جدید هستند. آمستردام در حال پرورش نوآوری هایی است که دید جهان را به این حوزه متحول خواهد ساخت و برای طرفداران جدید فینتک ، این شهر اکنون مکان بسیار هیجان انگیزی است…